Hvordan kan bibliotekene styrke demokratiet?

Alt tekst: Fire personer portrettert individuelt og i par utendørs og innendørs.
Kritikos Mwansa, Kristopher Schau, Alexander Sandtorv og Bente Kalsnes er noen av de du møter på konferansen. – Foto: Timo Kari / André Løyning / Jonatan A. Quintero

Bibliotekene er ikke bare steder for bøker – de er åpne rom for fellesskap, læring og demokratisk deltakelse. På Nasjonalbibliotekets vårkonferanse «Det tredje stedet» den 27. mars samles eksperter og fagfolk for å diskutere hvordan bibliotekene kan styrke demokratiet, skape møteplasser som motvirker ensomhet, spre kunnskap og forsvare ytringsfriheten.

Blant temaene på programmet:

  • Bibliotekene som arena for demokratisk deltakelse
    Asmund Bertelsen, demokratiutvikler ved Aarhus Bibliotekerne, deler erfaringer fra bibliotekets arbeid med å skape bedre betingelser for demokratisk deltakelse.

  • Fake news og propaganda
    Professor Bente Kalsnes ved Høyskolen Kristiania forklarer hvordan desinformasjon og falske nyheter utfordrer demokratiet, særlig i en digital tidsalder.

  • Samtaler om bøker – også for dem som ikke har lest dem
    Den Brussel-baserte aktivisten og kreative lederen Kriticos Mwansa har skapt en uvanlig bokklubb, der samtalen står i sentrum – også for dem som ikke har lest boka.

  • Forbudte bøker og ytringsfrihet
    Runhild Seim og Cathinka Neverdal fra HumSam-biblioteket deler innsikter fra «Forbudte bøker-uka Norge», et initiativ for å belyse sensur og forsvare lesefrihet.

  • Menn uten midje kan også lese – live podkast
    Kjemiker og formidler Alexander Sandtorv møter musiker, forfatter og programleder Kristopher Schau til en samtale om en forbudt bok.


Konferansen er fulltegnet, men vi har satt av noen plasser til presse.